Motywy literackie na maturze z polskiego

Motywy literackie są bardzo często spotykanym tematem na maturze z języka polskiego. Co a tym idzie – warto zapoznać się z pojęciem motywu, jak również zbadać, które z nich pojawiają się najczęściej.

Generalną zasadą jest, że przed maturą powtarzamy cały materiał, który obowiązywał w liceum albo technikum. Wiele osób jednak nie ma czasu, albo po prostu nie chce go mieć i przed maturą powtarzają tylko najważniejsze motywy literackie, które pojawiają się najczęściej w zadaniach maturalnych. Które jednak to są i na co w nich zwrócić uwagę? Tak naprawdę, kiedy przyjrzymy się zadaniom maturalnym z kilku lat, stwierdzimy, że pojawiają się w nich tak naprawdę tylko 3 motywy literackie: wojna, miasto i wieś. Nawet, jeżeli zadanie będzie skonstruowane inaczej, to i tak można będzie z niego odczytać nawiązanie do jednego z tych trzech motywów. Wystarczy, że maturzysta dokładnie powtórzy materiał, który będzie dotyczył tych trzech motywów, a matura nie będzie stanowiła dla niego żadnego problemu.

Nawet, jeżeli nie będziemy znali książki, która zostanie zacytowana w pytaniu, czy też zadaniu, ale zdamy sobie sprawę, że motyw dotyczy wsi, wojny albo miasta, bo tak naprawdę gro książek opiera się właśnie na tej tematyce i szkoły zawsze na tym bazują.

 

Literatura wojenna – na czym się skupić?

 

Gdy zdamy sobie sprawę z tego, jakie motywy literackie najczęściej pojawiają się na maturze, możemy zacząć powtarzać materiał. Dobrym sposobem na to jest ułożenie wiedzy w mapę skojarzeń. Dzięki temu każdy typ będzie nam się wiązał z lekturą. Jeżeli chodzi o motyw wojenny, to możemy go skojarzyć nie tylko z walką, ale również z losami narodów, które między sobą walczą. Doskonale widać to w Dziadach Adama Mickiewicza. Tak naprawdę nie ma tam słowa o wojnie, ale wyczuwa si w tym dziele, że jest to odzwierciedlenie uczuć po klęsce powstania. Kolejne skojarzenia, jakie mogą nam przyjść do głowy, to tragizm, upadek, cierpienie czy klęska. Te wszystkie odczucia doskonale odzwierciedlają wszystkie utwory epoki romantyzmu.

Wojna, to także sława i bohaterstwo. To skojarzenie doskonale odzwierciedli nam np. Iliada Homera lub Potom (Kmicic). Jak widać, wystarczy dobrze skojarzyć motyw z literaturą, a tak naprawdę wypracowanie ułoży nam się w głowie samo. Wystarczy tylko chcieć logicznie pomyśleć.